Po Maśle

Początek sezonu wiosenno-letniego to wyjazd food trucków na ulice Trójmiasta, a to oznacza testowanie kolejnych pyszności. Tym razem postanowiliśmy spróbować kubańskich kanapek serwowanych przez ekipę Po Maśle.

Kubańska kanapka po klasyku serwowana przez food truck Po Maśle.

Rozpoczęliśmy klasycznie, czyli od kanapki "po klasyku" (18 zł). To łopatka wieprzowa marynowana w mojo, szynka wędzona, ogórek konserwowy, żółty ser oraz sos musztardowo-miodowy, a to wszystko zapieczone w pieczywie smażonym na maśle. Porcja jest ogromna. Jedną kanapką spokojnie mogą najeść się dwie osoby. Mięso jest dobrze doprawione, kruche i bez zbędnego tłuszczu. Ogórki konserwowe idealnie uzupełniają kompozycję i dodają chrupkości. Smak podkręca także wyrazisty sos z dodatkiem musztardy i miodu. Warto podkreślić, że pieczywo ma chrupiącą skórkę, a kanapka nie jest rozmiękczona ani przez sos ani przez żaden inny składnik.

Kubańska kanapka po mango serwowana przez food truck Po Maśle.

Zakończyliśmy kanapką ze słodką nutą o wdzięcznej nazwie "po mango" (20 zł). Znajdziecie tu pierś z kurczaka marynowaną w mojo, mango, rukolę, żółty ser oraz sos musztardowo-miodowy. Ekipa Po Maśle nie żałuje nikomu pyszności, a co za tym idzie mamy tu nie tylko solidną porcję mięsa, ale także kilka plastrów dojrzałego mango, którego słodycz świetnie komponuje się z pikantno-słodką nutą sosu. Do tego dobrze doprawione i soczyste mięso z kurczaka i mamy przepis na idealną kanapkę.

Food truck Po Maśle.

Jeśli spotkacie na swojej drodze food trucka Po Maśle to koniecznie wypróbujcie ich kubańskie kanapki - gwarantujemy, że ani Wy ani Wasze brzuchy nie będziecie zawiedzeni. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

COPYRIGHT © 2017 - 2018 smacznemiasto.pl
POLITYKA PRYWATNOŚCI